Reklama

Nowa Ruda. Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na budowę farmy fotowoltaicznej?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Nowa Ruda. Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji na budowę farmy fotowoltaicznej? - Zdjęcie główne

foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jest szansa na kilkadziesiąt milionów złotych, które Nowa Ruda może pozyskać z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Pieniądze te będą wykorzystane między innymi na modernizację ul. Obozowej, a być może też na budowę farmy fotowoltaicznej?

Nowa Ruda. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to nowy fundusz, który został powołany do życia w tej perspektywie finansowej i skierowany jest przede wszystkim do regionów górniczych. Subregion wałbrzyski jest jedynym regionem pogórniczym, który został włączony do realizacji programu. Komisja Europejska uznała, że jesteśmy jeszcze w niezakończonym procesie transformacji regionu wałbrzyskiego po likwidacji zagłębia dolnośląskiego.

Rewitalizacja pokopalnianego obszaru pola „Piast”

Ponad 19 milionów złotych na przebudowę – modernizację pokopalnianego obszaru pola „Piast” KWK Nowa Ruda w obrębie ulicy Obozowej. Projekt ten zakłada przede wszystkim termomodernizację obiektów szkolnych, wymianę źródeł ciepła, modernizację układu komunikacyjnego ul. Obozowej, oświetlenia, tereny zielone, rekreacyjne to wszystko jest w ramach tego projektu planowane.

Budowa farmy fotowoltaicznej?

Sporo się też mówi, że na zrewitalizowanym terenie po hałdzie w Słupcu Nowa Ruda wspólnie z wałbrzyską spółką Eco Carbo – Julia wybuduje farmę fotowoltaiczną. Nowa Ruda miałaby na ten cel pozyskać z Funduszu 40 mln zł a spółka 30 mln zł. 
Burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński twierdzi, że to za daleko idące projektowe rozwiązania.

Na dzień dzisiejszy sytuacja hałdy jest bardzo skomplikowana, nie rozwiązana. Na dzień dzisiejszy Spółka Restrukturyzacji Kopalń realizuje na tym terenie swoje zadania Eco Carbo – Julia nie podjęła tam działań w związku z tym jest mało prawdopodobne, żeby na tym terenie to zadanie na tym terenie mogło być realizowane
– wyjaśnia Tomasz Kiliński.

Burmistrz dodaje: Aczkolwiek w zależności od tego jak będą finansowane odnawialne źródła energii być może będziemy szukać możliwości realizacji takich projektów niekoniecznie w tym układzie o którym mowa.

Indywidualny system segregacji odpadów

10 mln zł na system indywidualnej segregacji odpadów dla zabudowy wielorodzinnej. To, że miasto chce przeznaczyć taką kwotę na ten projekt, to może na razie za dużo powiedziane. Jest to jedna z koncepcji projektowych, które miasto przygotowywało w kierunku Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. 

O ile dojdzie to do skutku miałoby to polegać, bo mamy ważniejsze projekty choćby wymianę źródeł ciepła, termomodernizację budynków mieszkalnych i to będzie główny kierunek w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i mam nadzieję, że zarówno mieszkańcy jak i miasto będziemy w stanie pozyskiwać środki na realizację tych zadań choć będzie to bardzo trudne
– przekonuje Kiliński. 

System indywidualnej segregacji odpadów dla zabudowy wielorodzinnej to nowoczesne rozwiązania kontenerowe z zastosowanymi systemami elektronicznymi do identyfikacji osoby, która wrzuca śmieci, wagą i rodzajem odpadów. Tego typu urządzenia pojawiły się już w Polsce i burmistrz Nowej Rudy nie wyklucza, że będzie to jeden z kierunków do działania w przyszłości. 

Potrzebna jest pomoc państwa

Samorządy z Subregionu Wałbrzyskiego cały czas przekonują stronę rządową o zwiększenie udziału państwa w Funduszu Sprawiedliwej Transformacji o 15%, tak by gminy mogły skorzystać z dofinansowania na poziomie 85%, a nie 70% bowiem w związku z inflacją, galopującymi cenami samorządy będą miały ogromne trudności z możliwościami wykorzystania tych środków. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy