Reklama

Nowa Ruda. Płaci garstka Ukraińców

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: ilustracyjne

Nowa Ruda. Płaci garstka Ukraińców - Zdjęcie główne

foto ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 110 Ukraińców mieszka obecnie w Nowej Rudzie. 18 osób płaci w części za swój pobyt u nas. Niektórzy wyjechali już do innych polskich miast, część znalazła pracę, ale większość deklaruje powrót do ojczyzny.

Nowa Ruda. Od marca zgodnie z ustawą, każdy uchodźca przebywający w Polsce 120 dni od pierwszego wjazdu do naszego kraju po wybuchu wojny zobowiązany jest płacić 50% kosztów pobytu. Wiele osób jest jednak zgodnie z ustawą zwolnionych z opłat. Należą do nich kobiety po 60 roku życia, mężczyźni po 65, dzieci, osoby niepełnosprawne i osoby opiekujące się nimi.

Pozostałe osoby są zobowiązane do zapłaty, ale w ustawie jest jeszcze jeden paragraf, który mówi, że można zwolnić z opłat na jakiś czas osoby, które są w trudnej sytuacji życiowej. Po analizie wyszło nam, że do zapłaty zobowiązanych było 14 osób mieszkających w Słupcu i 4 osoby z Parkowej. I te osoby zapłaciły za kwiecień
– zapewnia Barbara Postrach z Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie.

Urzędniczka dodaje: Od maja podniesiona została stawka do 52,50 zł. Część osób pod koniec marca podjęła pracę, więc kolejne 4 osoby są zobowiązane do zapłaty. Dzisiaj 79 osób mieszka w domu wypoczynkowym w Słupcu i 31 w Parkowej. Dwie wyjechały w ubiegłym tygodniu. 

Chcą pracować

Część osób, które chcą u nas zostać na stałe aktywnie poszukuje pracy. Części udało się ją znaleźć. Niektóre osoby dzięki temu wyprowadziły się z hotelu i wynajęły mieszkania w mieście. Jednak dość duża liczba osób deklaruje, że będzie wracać na Ukrainę. Po świętach wielkanocnych z miasta wyjechało 18 osób.

Najwięcej osób zatrudnionych jest w Kłodzku w fabryce ABB. Niektóre pracują w Biedronce czy Dino. Jedna na kopalni, chyba 3 osoby w firmie, która produkuje części do samolotów
– twierdzi Barbara Postrach.

Wśród obywateli Ukrainy, którzy uciekli do Nowej Rudy przed wojną były też osoby z wyższym wykształceniem: był psycholog, lekarz, pedagodzy. Ale te osoby już wyjechały z miasta do Łodzi lub Wrocławia. Była też jedna lekarz anestezjolog, której oferowano u nas prace, ale papierologia przeważyła o tym, że i ta ona wyjechała z Nowej Rudy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy