Reklama

Nowa Ruda. Przedsiębiorcy zapłacą więcej za śmieci

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Redakcja

Nowa Ruda. Przedsiębiorcy zapłacą więcej za śmieci - Zdjęcie główne

foto Redakcja

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa Ruda: Szykują się podwyżki opłat za odbiór odpadów dla nieruchomości nie zamieszkałych, czyli przedsiębiorców i instytucji. Prawdopodobnie od lipca zapłacą 18% więcej.

Nowa Ruda. O stawkach za pojemnik lub worek o określonej pojemności rozmawiali w ubiegłym tygodniu członkowie Komisji Zdrowia i Ekologii Rady Miejskiej w Nowej Rudzie oraz przewodniczący Komisji Porządku Publicznego i Komunikacji -Janusz Staniocha. Podwyżka opłat dotyczyć ma prywatnych przedsiębiorców i instytucje. 

Przypomnijmy, że ostatnia aktualizacja stawek miała miejsce od 1 listopada 2021 r. i od tej pory obowiązują niezmienione stawki. Jednak jak mówi naczelniczka Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Nowej Rudzie – Marta Krupa jest nowe obwieszczenie, które ustala nam za odpady z nieruchomości niezamieszkałych można wskazać.

Według obwieszczenia z 28 marca przeciętny dochód rozporządzalny na jedną osobę za 2022 r. na jedną osobę wyniósł 2 249,79 zł i zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie może przekroczyć określonego progu. My zaproponowaliśmy stawkę za pojemnik 120 litrowy w wysokości 29 zł. Pozostałe stawki za pojemniki większe lub mniejsze są obliczone proporcjonalnie do ich pojemności wskazanych w uchwale
– wyjaśnia Krupa. 

Przeanalizowano też system gospodarowania odpadami komunalnymi i jak twierdzi naczelniczka mamy coraz lepszą sytuację. Ostatnia podwyżka za odpady 41 zł za osobą pozwoliła na wpłynięcie dodatkowych środków do systemu.

Wzrost do poprzednich stawek za odpady z nieruchomości niezamieszkałych wynosi ok. 18% i obowiązywała by od 1 lipca. Tu trzeba przyznać, że częściej podwyższano stawki za odpady mieszkańcom miasta ostatnio z 38 na 41 zł miesięcznie za osobę, podwyżek do przedsiębiorców nie było od 2021 r. 

To czy cała rada miejska wyrazi zgodę na zmiany stawek zaproponowane w projekcie uchwały dowiemy się podczas przyszłotygodniowej sesji Rady Miejskiej w Nowej Rudzie. 

Nowa Ruda: Segregacja albo kary

Nowa Ruda cały czas podejmuje działania zmierzające do podwyższenia poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych.

Za rok 2022 został osiągnięty poziom odzysku i recyklingu 27,83%, gdzie wymagany był poziom 25%. Za rok 2023 wymagany jest już poziom 30% i aby go osiągnąć w segregację odpadów powinien zaangażować się jeszcze bardziej każdy z nas.

Brak spełniania wymaganych poziomów recyklingu przez gminę skutkuje karą pieniężną, którą będziemy musieli zapłacić wszyscy w ramach finansowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi, opartego na wpłatach za odpady od mieszkańców i podmiotów
– informują miejscy urzędnicy. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy