Reklama

Nowa Ruda w Porozumieniu Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: FB - Miasto Szczyrk

Nowa Ruda w Porozumieniu Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej? - Zdjęcie główne

Czy Nowa Ruda przystąpi do nowopowstałego Porozumienia Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej? | foto FB - Miasto Szczyrk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy Nowa Ruda przystąpi do nowopowstałego Porozumienia Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej? Władze miasta poważnie to rozważają. Czekają jednak na pewne ustalenia stowarzyszenia.

Nowa Ruda. Porozumienia Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej za zadanie stawia sobie m.in. reprezentowanie, obronę i popieranie wspólnych interesów swoich członków wobec Sejmu, Senatu, władz państwowych, administracji rządowej i samorządowej, organów i instytucji europejskich oraz osób prawnych i fizycznych, wszechstronny rozwój polskich gmin górskich, czy wspieranie rozwoju a w szczególności działalności turystycznej i rekreacyjno–sportowej w gminach należących do stowarzyszenia.

W ubiegłym tygodniu chęć przystąpienia do porozumienia wyraziły cztery gminy z powiatu kłodzkiego: Stronie Śląskie, Kudowa – Zdrój, Duszniki – Zdrój i Polanica – Zdrój.

Nowa Ruda w stowarzyszeniu?

Burmistrz Nowej Rudy Tomasz Kiliński kilka miesięcy temu brał udział w jednym ze spotkań inicjujących powstanie stowarzyszenie. Jak mówi jako miasto zastanawiają się czy przystąpić już, czy poczekać i zobaczyć jak będzie się rozwijać aktywność czy też działalność tego stowarzyszenia.

Brałem udział w jednym ze spotkań inicjujących stowarzyszenie wspólnie z wójtami i burmistrzami można powiedzieć całego pogórza czy gór zaczynając od Karkonoszy kończąc na Bieszczadach, które odbyło się w Świerardowie – Zdroju, gdzie m.in. ustaliliśmy harmonogram dalszych działań
– mówi Tomasz Kiliński.

Burmistrz dodaje: Myślę, że na początek musimy zobaczyć w jakich kierunkach to będzie postępować, bo spotkaliśmy się w gronie gmin typowo turystyczno – górskich jak np. Szklarska Poręba, Karpacz, Kościelisko, Szczyrk, Wisła itd. To są gminy, które mają bardzo specyficzne i określone problemy. Nas często takie problemy nie dotykają, my jako gmina właściwie nie mamy większych problemów z programem Natura 2000 z parkami narodowymi z parkami krajobrazowymi wszystkie te ograniczenia prawne, które dotykają wielu gmin stricte kurortowych ma mnóstwo ograniczeń prawnych w zakresie możliwości rozwoju zabudowy i inwestycji. Wiemy dobrze, że w tych gminach te inwestycje w infrastrukturę turystyczną – hotelową, noclegową są ogromne. Gminy te borykają się naprawdę z poważnymi problemami i ograniczeniami.

Burmistrz się zastanawia

Jak tłumaczy dalej Kiliński Nową Rudę trochę mniej te problemy dotyczą, dlatego na razie się jeszcze zastanawia nad przystąpieniem do porozumienia.

Jeżeli ten zakres i rozwój stowarzyszenia będzie szedł w kierunku dużo szerszym, a mam nadzieję, że tak się będzie działo, czyli szukania możliwości oprócz tych wszystkich prawnych problemów wynikających z rzeczywistości prawa, otoczenia itd., będzie to szło w kierunku tworzenia wspólnych programów dla obszarów górskich być może wspólnego aplikowania, być może tworzenia wręcz programów dla gmin górskich, czego u nas w Polsce jeszcze nie mamy a w Europie one działają. To są moim zdaniem rzeczy, które w przyszłości z tego typu gremiów wychodzić
– reasumuje Tomasz Kiliński.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy