Reklama

Nowa Ruda. Zamiast zieleni betonowy parking

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa Ruda: Zamiast osiedlowej zieleni ma powstać parking. Większość mieszkańców bloków na os. Wojska Polskiego jest przeciwna inwestycji planowanej przez Spółdzielnie Mieszkaniową „Górnik” w Słupcu. Budowa parkingu kosztować ma ponad 680 tys. złotych.

Nowa Ruda. Budowa parkingu pochłonie 681 914,59 zł brutto. W miejscu, w którym ma powstać, za blokiem numer 24 na os. Wojska Polskiego, jest obecnie spora przestrzeń zieleni, gdzie znajdują się krzewy, drzewa, trawnik. Przestrzeń wymaga tylko regularnego strzyżenia, by stać się przyjemną strefą dla mieszkańców osiedla. 

Coraz więcej miast rezygnuje z planów totalnej betonozy na rzecz zieleni - zabetonowane tereny miejskie przegrzewają się latem i sprzyjają lokalnym podtopieniom, ale też im mniej drzew, tym mniej cienia i miejsca dla ptaków. 

Prezes zaskoczony

Zdziwiony takim obrotem sprawy jest prezes SM „Górnik” - Tomasz Tylak. Jak mówi zrobił zebranie z mieszkańcami budynków (blok nr 23 i 24), gdzie ma powstać parking i pani, która jest tak aktywna na Facebooku pisząc, że spółdzielnia chce zabetonować tą przestrzeń, sama zapisała się na dwa miejsca parkingowe. 

Ta pani sama zapisała się na dwa miejsca parkingowe. Czytałem we wpisach, że tam ma być jakieś ogrodzenie, co jest nieprawdą. To wszystko będzie ogrodzone terenem zielonym. Parking ma być na 32 miejsca parkingowe z czego już z bloku numer 24 na miejsca parkingowe zapisało się 10 osób, bo nie mają, gdzie parkować
- wyjaśnia Tylak. 

Zresztą taka była rozmowa na zebraniu z mieszkańcami tego budynku, że w zamian za to, że oni będą mieli prawo pierwszeństwa do dzierżawy miejsc parkingowych, czyli 10 miejsc przeznaczonych jest dla bloku 24, to oni wyrażają na to zgodę i taka była umowa. To było powiedziane przy mnie i przy pani przewodniczącej rady nadzorczej, a teraz widzę jakieś dziwne niesnaski, ale na to już nic nie poradzę 
- dodaje. 

Mieszkańcy są przeciw

Jolanta Kulpa, mieszkanka bloku za którym powstać ma parking, przeciwniczka budowy parkingu, która nagłośniła sprawę, twierdzi, że mieszkańcy nie chcą budowy parkingu. Przekonuje, że podczas zebrania władze spółdzielni obiecały, że przeprowadzone zostanie głosowanie - do skrzynek mieszkańców trafią ankiety i w ten sposób ludzie zdecydują, czy chcą by parking powstał czy nie. 

Powstało pytanie co, jeśli mieszkańcy os. Wojska Polskiego zagłosują za budowa parkingu, czy my np. będziemy mieli pierwszeństwo do wydzierżawienia miejsca parkingowego? Prezes stwierdził, że nie, kto pierwszy się zapisze, ten będzie miał miejsce. Więc my, jako mieszkańcy,  poszliśmy i się zapisaliśmy, bo jeżeli ten parking powstanie pod naszym blokiem, to chcemy mieć tam też miejsca dla siebie 
- mówi pani Jolanta.

Kobieta mówi również, że nie może być tak, że wybudują parking, mieszkańcy innych bloków na osiedlu przyjadą parkować, a dla mieszkańców bloku nr 24 nie będzie miejsca.

Rzeczywiście poszłam do spółdzielni i zapisałam się na miejsce parkingowe. Pan prezes mija się jednak z prawdą mówiąc, że zapisałam się na dwa miejsca, bo na jednego lokatora przypisane jest jedno miejsce 
- dodaje.

Nic nie zostało odroczone

W miniony piątek, 1 lipca, przed sporny teren zajechały już maszyny by rozpocząć roboty związane z budową parkingu. Stanowcze działania Jolanty Kulpy i mieszkanki jednego z dwóch bloków, które samochodami zablokowały wjazd uniemożliwiły prace.

Dzień wcześniej w rozmowie telefonicznej Tomasz Tylak powiedział Jolancie Kulpie by lokatorzy napisali pismo dotyczące braku zgody na budowę parkingu, do którego spółdzielnia się ustosunkuje. 

W piątek panie spotkały się też z prezesem. Wbrew informacjom przekazanym w mediach społecznościowych nie odroczono budowy parkingu, ponieważ podpisane są już umowy z wykonawcą. Jak informuje Tylak wykonawca ma czas do końca czerwca 2023 r. na zakończenie robót przy budowie parkingu. 

Z tego co z nim rozmawiałem, w tym roku prawie nic nie będzie robił na placu budowy, ale nic absolutnie nie zostało odroczone
- mówi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy