reklama

Koło PTTK "Gwarków Noworudzkich" ma już 10 lat [galeria]

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJubileusz 10-lecia reaktywacji obchodziło w minioną sobotę Koło Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego "Gwarków Noworudzkich" w Nowej Rudzie.
reklama

Nowa Ruda. W Sali Widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowej Rudzie podczas uroczystości związanej z jubileuszem reaktywacji Koła oprócz członków i działaczy noworudzkiego Koła spotkali się m.in. członkowie Oddziału PTTK w Kłodzku, kół PTTK z Kudowy - Zdroju i Dusznik – Zdroju, a także Klub Czeskich Turystów z Broumova.

Obecny był również burmistrz Nowej Rudy – Tomasz Kiliński, przedstawicielka wicemarszałek Sejmu Moniki Wielichowskiej i władz powiatu kłodzkiego – Renata Wolan oraz przedstawicielka wójta gminy Nowa Ruda – Barbara Adamska, a także przedstawiciele Noworudzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.  

Koło PTTK "Gwarków Noworudzkich" - szczypta historii

Podczas uroczystości prezes Koła "Gwarków Noworudzkich" Witold Telus przypomniał historię koła rozpoczynającą się tak naprawdę w 1954 r.

Tak naprawdę Koło PTTK w Nowej Rudzie powinno obchodzić 70-lecie powstania, bowiem pierwsze Koło w mieście zawiązało się już w 1954 r. i było częścią Oddziału PTTK w Wałbrzychu. 

Losy naszego Koła układają się różnie. Lata 60 i 70 -te powodują, że w mieście rozwija się przemysł, jest nas coraz więcej. Do Koła PTTK przyłączają się nowi członkowie. W pewnej chwili zrobiło ich się tak wielu, że członkowie Koła PTTK w Nowej Rudzie podjęli decyzję o przekształceniu się w Oddział PTTK w Nowej Rudzie
– mówił Telus.

W styczniu 1971 r. do Sądu Gospodarczego wpłynął wniosek o zarejestrowanie Oddziału PTTK w Nowej Rudzie, którego pierwszą siedzibą był lokal w budynku przy ul. Królowej Jadwigi 1.

Na terenie Nowej Rudy powstało też Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego, które było pomysłem oddziału wałbrzyskiego. Biuro BORAT PTTK miało wtedy siedzibę przy ul. Bohaterów Getta w dzisiejszej redakcji Gazety Noworudzkiej.

Transformacja ustrojowa sprawiła, że skończyły się masowe rajdy masowe wycieczki, w związku z tym jesienią 1989 r. 40 członków ówczesnego Oddziału PTTK w Nowej Rudzie podjęło decyzję o przekształceniu Oddziału PTTK w Koło PTTK i przeniesieniu Koła pod zarząd Oddziału PTTK "Ziemi Kłodzkiej" w Kłodzku. Z 40 osób obecnych na zebraniu, podczas którego likwidowano Oddział 10 osób podpisało deklarację o wstąpieniu do nowego Koła.

Wśród tych osób, warto wymienić bardzo szczególną osobę kolegę Czesława Dominasa, który był jednym z członków zarządzających tą strukturą. Patronat nad Kołem objął kolega Andrzej Behan, a siedzibą Koła była siedziba wtedy już wydawnictwa "Ziemia Kłodzka" przy ul. Boh. Getta
– przypomniał Witold Telus. 

Reaktywacja Koła

W roku 2012 po 3 latach przerwy w działalności noworudzkiego PTTK spotykają się: dawny działacz PTTK w Nowej Rudzie Czesław Dominas, dyrektor Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie - Barbara Korbas, szefowa Referatu Promocji i Turystyki w Nowej Rudzie - Elżbieta Bisikiewicz. Podejmują decyzję o próbie reaktywacji struktur PTTK w Nowej Rudzie.

Na spotkanie w Restauracji "Rycerska" przybywa ponad 20 zainteresowanych osób. Przewodniczącym zebrania był Czesław Dominas. Uchwalono, że do Oddziału PTTK "Ziemi Kłodzkiej" w Kłodzku zapisze się grupa osób, która decyduje się utworzyć nowe Koło Terenowe. Przekazano deklaracje członkowskie i wniosek o zawiązanie Koła do Zarządu Oddziału PTTK "Ziemi Kłodzkiej" w Kłodzku. Wniosek zostaje przyjęty przez Zarząd Oddziału.

29 stycznia 2013 roku, ponownie w restauracji "Rycerska" w kolejnym – założycielskim spotkaniu wzięło udział 36 osób, wśród których znaleźli się zaproszeni: Marek Krzan, prezes kłodzkiego oddziału PTTK, Piotr Janowski, członek zarządu oraz Joanna Dworakowska, pracownica biura. Podczas spotkania ukonstytuował się nowo wybrany zarząd noworudzkiego koła. Nowym członkom wręczono legitymacje oraz odznaki PTTK. Pełnoprawnymi członkami zostało 25 osób, podjęto uchwałę o nadaniu Kołu imienia "Gwarków Noworudzkich".

Wyróżnieni i odznaczeni

Jubileusz, jak każda uroczystość tego typu, stał się wyśmienitą okazją, by na forum publicznym uroczyście wręczyć wyróżnienia i odznaczenia którymi uhonorowano zarówno przyjaciół jak i zasłużonych członków Koła, a byli to:

  • Tomasz Kiliński,
  • Barbara Adamska – reprezentująca gminę Nowa Ruda,
  • Honorata Kleimann – KGW w Woliborzu,
  • Ilona Antoniów, Andrzej Kopacz,
  • Michał Dominiak,
  • Elżbieta Bisikiewicz,
  • Piotr Janowski,
  • Janina i Stefan Kobak,
  • Wojciech Kołodziej,
  • Agata Pilarska,
  • Mateusz Leśniarek,
  • Maria Michałek,
  • Marek Krzan,
  • Krzysztof Kaszuba,
  • Ireneusz Działkowski,
  • Anna Szczepan,
  • Barbara Korbas 
  • Klub Czeskich Turystów – Eva Kolinková, Jaroslava Chaloupková i Stanislava Gabrielová i Antoni Pukała.  
Odznakę Zasłużony "Gwarków Noworudzkich" otrzymali: Edward Lada, Witold Telus, Jarosław Zychowicz, Anna Szczepan, Elżbieta Bisikiewicz, Czesław Dominas, Janusz i Teresa Golke, Wacław Koch, Malina Woźny, Katarzyna Zychowicz, Franciszek Chachulski, Andrzej Wiśniewski i Edward Soja. 

Tytuł Honorowego i Zasłużonego "Gwarka Noworudzkiego" otrzymał Marek Krzan. 

Halina, Katarzyna, Aleksandra i Jarosław Zychowicz zdobyli tytuł najbardziej zaangażowanej i najczęściej przecierającej turystyczne szlaki rodziny w Kole PTTK "Gwarków Noworudzkich".

Na zakończenie oficjalnej części uroczystości jubileuszowych o historii Kolei Sowiogórskiej opowiedział dr Przemysław Dominas - historyk, specjalizujący się w historii techniki, szczególnie w dziejach kolejnictwa.

Po wręczeniu odznaczeń i przybliżeniu gościom historii Koła przyszedł czas na ucztę dla ciała i ducha.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama